Jak zacząć?
- Dlaczego warto do nas dołączyć?
- Struktura felinologiczna
- Pakiet startowy
- Deklaracja członkowska
- Zgłoszenie danych do FPL
- Dołącz do nas
- Przydomek hodowlany
Dlaczego warto do nas dołączyć?
Jesteśmy klubem internetowym – większość spraw, załatwisz z nami bez wychodzenia z domu. Dla naszych klubowiczów przygotowaliśmy szereg zniżek oraz programów hodowlanych. Jesteśmy elastyczni, a nasza ekipa jest młoda i ma świeże spojrzenie na wiele spraw związanych z hodowlą kotów. Nie dzielimy ludzi – my ich łączymy. Początkującym hodowcom szukamy odpowiedniego mentora. Pomagamy hodowcom w znalezieniu odpowiednich kocurów dla ich kotek. Jesteśmy dla Was – zawsze chętni i gotowi do pomocy. Masz problem – napisz lub zadzwoń, a my zrobimy wszystko, by udzielić Ci odpowiedniego wsparcia. Chętnie dzielimy się swoim doświadczeniem i w miarę możliwości – zaopiekujemy się Tobą na pierwszej wystawie.
Mamy również fajny system poleceń, którego warto skorzystać!
Struktura felinologiczna
W Polsce struktura felinologiczna (czyli „kocia” najogólniej mówiąc) zbudowana jest hierarchicznie. Taką centralną organizacją jest Federation Internationale Feline, czyli w skrócie FIFe. Jest to światowa organizacja zrzeszająca organizacje krajowe. Z Polski należy do niej Polska Federacja Felinologiczna Felis Polonia (w skrócie FPL). FPL co do zasady jest „stowarzyszeniem stowarzyszeń”, czyli hodowcy nie są członkami FPL. Członkami FPL są stowarzyszenia – takie, jak Kingdom of Cats. Tu warto powiedzieć sobie bardzo wyraźnie – Kingdom of Cats nie drukuje dokumentów hodowlanych, takich jak np. rodowody. Uprawnione do tego jest FPL, do którego nie możesz należeć bezpośrednio. Kingdom of Cats jest profesjonalnym pośrednikiem.
Pakiet startowy
Nie lubimy biurokracji, ale bez pewnych dokumentów, nie ruszysz do przodu. Chcąc jak najbardziej uprościć Ci drogę do naszego królestwa – przygotowaliśmy pakiet niezbędnych formularzy w jednym zbiorczym dokumencie. Pobierasz jeden plik i masz w nim wszystko to, czego potrzebujesz na TERAZ.
Deklaracja członkowska
Deklaracja to dokument aplikacyjny do Kingdom of Cats, na podstawie którego zostajesz naszym członkiem
Zgłoszenie danych do FPL
Nie będąc członkiem FPL, tym zgłoszeniem danych uprawniasz Federację do procesowania Twoich danych i pomagasz prowadzić operacje statystyczne (np. dotyczące Twojej afiliacji w obszarze FPL).
Formularz rejestracji przydomka
Przydomek to nazwa Twojej hodowli – warto go zarejestrować, nawet jeśli na razie nie planujesz hodować kotów. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące tej procedury.
Jak do nas dołączyć?
To proste! Wykonaj trzy kolejne kroki i voila!
WYPEŁNIJ
Pobierz PAKIET STARTOWY i wypełnij znajdujące się w nim formularze. Na naszej stronie znajdziesz instrukcje i wskazówki, które pomogą Ci bezboleśnie przejść przez cały proces.
OPŁAĆ
Jeżeli przystępując zakładasz hodowlę, opłać 240 zł za przydomek hodowlany oraz 15 zł za jego wysyłkę do Ciebie na konto nr 65 1140 2004 0000 3402 8377 4825, w tytule wpisując: Twoje nazwisko + “przydomek“. Zrezygnowaliśmy z wpisowego i składki w roku przystąpienia 😉
Jeżeli nie zakładasz hodowli – tylko się przepisujesz – zgadza się, nie musisz nic płacić!
WYŚLIJ
Wyślij wypełnione dokumenty na adres: ul. Stanisława Wyspiańskiego 28/9, 80-434 Gdańsk.
W celu przyspieszenia procedury, wyślij skan dokumentów na e-mail: club@kingdomofcats.pl, ale pamiętaj o wysłaniu nam oryginałów.
ZACZEKAJ
Teraz musisz już tylko poczekać na decyzję Zarządu lub Prezesa. O decyzji zostaniesz niezwłocznie poinformowany/poinformowana za pośrednictwem poczty mailowej, na adres podany w Twojej deklaracji.
Przydomek hodowlany
Przydomek to nazwa Twojej hodowli – warto go zarejestrować, nawet jeśli na razie nie planujesz hodować kotów. Opłata za rejestrację przydomka hodowlanego jest jednorazowa, a dostępność wolnych nazw z każdym dniem maleje.
Przydomek hodowlany to po prostu nazwa hodowli w której rodzą się koty dowolnej rasy. Można powiedzieć, że to Twoja “marka” lub “nazwisko”, które wraz z imieniem, będzie nosił każdy kociak urodzony w Twojej hodowli. Z tego względu, warto poświęcić trochę czasu na wymyślenie i wybranie odpowiedniej nazwy. Żeby w ogóle móc się za to zabrać, należy zapoznać się z formalnymi warunkami, jakie powinna spełniać nasza nazwa.
Przydomek hodowlany zapisujemy na dwa sposoby:
IMIĘ PRZYDOMEK*PL
PL*PRZYDOMEK IMIĘ
Jakie warunki powinien spełniać przydomek?
- sam przydomek nie może być dłuższy niż 15 znaków, a przydomek wraz z odstępami między wyrazami * i PL nie może przekraczać 25 znaków, dlatego im krótszy przydomek, tym lepiej bo: masz większą swobodę w wyborze imion, domena będzie krótsza, a haft na wyprawkowej leżance będzie kosztował Cię mniej 😉
- zaleca się zgłaszanie przydomka o brzmieniu polskim,
- podać trzeba propozycje 6 nazw przydomka z uwagi na prawdopodobieństwo istnienia podanych w bazie.
SPRAWDŹ, CZY PROPONOWANA PRZEZ CIEBIE NAZWA NIE POWTARZA SIĘ, LUB NIE JEST ZBYT PODOBNA DO JUŻ ISTNIEJĄCEJ W FIFE I WCF
(Na stronach pod powyższymi linkami wpisz proponowaną nazwę i wyszukaj ją)
Tyle wymagania formalne FPL, ale my zwracamy jeszcze uwagę na dodatkowe kwestie:
- przydomek powinien być prosty do wymówienia – zarówno przez polskich jak i zagranicznych miłośników kotów (wyobraź sobie, że Twój kot wygrywa na zagranicznej wystawie, a prowadzący łamie sobie język próbując wymówić jego pełne imię z przydomkiem)
- żyjąc w „globalnej wiosce” nigdy nie wiesz, czy obszar działalności Twojej hodowli, zainteresowanie Twoimi kotami, nie sięgną poza granice Polski. Wówczas okazać się może, że masz mocno polską nazwę hodowli, co może ograniczyć międzynarodowe zasięgi i pozycjonowanie
- Nazwa długa lub mało międzynarodowa będzie też przekładać się na Twoje media – wyobraź sobie zakładanie domeny strony albo profilu w socialach hodowli o przykładowej nazwie: „KOT BRZMI W TRZCINIE”. Wykonalne, da się i nie twierdzimy, że to jest złe, możesz mieć przecież dopisaną do tego strategię marketingową – ale pomyśl o tym zawczasu – z czym taka nazwa się wiąże – co Tobie ułatwi, a co utrudni. Bo raczej już jej potem nie zmienisz.
- Jeśli już wybrałeś nazwę – spróbuj wyszukać ją w internecie i zobacz co się wyświetla. Bo jeżeli masz pomysł na np. „GORĄCE KOCIAKI” – to pewnie takiej nazwy hodowli nikt jeszcze nie ma, ale ktoś może takiej frazy już używać w Internecie i może być Ci ciężko się przebić… Jeżeli wiesz, co mamy na myśli ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak znaleźć odpowiedni przydomek?
Burza mózgów – na tym etapie, nie ma złych pomysłów. Zapisuj wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy, miksuj nazwy ze sobą, łącz, odejmuj litery, wypróbuj kombinacje ze swojego imienia i nazwiska. Możesz z tego zrobić dobrą zabawę – zaprosić znajomych na coś dobrego do jedzenia, a później wspólnie myśleć nad nazwą. Co dwie głowy to nie jedna 🙂
Niektóre przydomki to zlepek pierwszych liter imion członków rodziny, inne to abstrakcyjne nazwy lub określenia, które danym ludziom kojarzą się z hodowaną rasą. Inspiracji możesz szukać absolutnie wszędzie – w słownikach języków obcych różnej maści, w książkach, filmach. Możesz również użyć sztucznej inteligencji i skorzystać z generatorów nazw – może akurat coś będzie brzmiało dobrze i powiesz: mam to!
Przykład:
FORMELLOT – to nazwa hodowli kotów norweskich leśnych, która oznacza “kwiat północy”. Inspiracją do stworzenia jej był sztuczny język, który stworzył J. R. R. Tolkien – język Quenya, zwany również Starą Mową.
formen (północ) + lótë (kwiat) = formellot
Drugą propozycją była nazwa HENDELEN (gwiazdooki) – inspirowana tym samym językiem: hend (oko) + elen (gwiazda) = HENDELEN. Ta nazwa również znalazła się na wniosku o rejestrację przydomka, ale ponieważ rejestrowana jest pierwsza wolna nazwa, hodowla otrzymała przydomek Formellot*PL.
Daj sobie czas, prześpij się z tym pomysłem i metodą eliminacji skreślaj najsłabsze pozycje. Jeśli jakaś nazwa wyjątkowo Ci się podoba – sprawdź w dostępnych bazach FIFE oraz WCF czy ktoś już nie zarejestrował podobnej lub takiej samej nawy.
Wypróbuj przydomek na różne sposoby, zestawiaj go z dowolnymi imionami i zastanów się czy na pewno dobrze brzmi. Jeśli tak – umieść go we wniosku o rejestrację przydomka. Pamiętaj, żeby nazwy wpisać w kolejności od najbardziej przez Ciebie preferowanego do najmniej…